środa, 21 sierpnia 2013

Na start hostessy!



W dzisiejszych czasach rynek pracy wygląda nie za ciekawie, ponieważ najzwyczajniej w świecie – albo tej pracy nie ma, albo jak już jest to nie zawsze wiemy, z czym „ to się je”, dlatego też postanowiłam stworzyć bloga, który po części będzie poświęcony właśnie tematyce pracy.  
Część z Was pewnie pomyśli, „ ale nuda…mogła wymyślić coś ciekawszego” – nic bardziej złudnego. Osoby, które szukają bardziej „  lajtowych” tematów z pewnością znajdą tutaj też coś dla siebie. Z czasem pojawią się tutaj recenzje filmów, książek czy też ciekawych wydarzeń ( zdradzę Wam, że we wrześniu pojawi się wpis  poświęcony świetnemu festiwalowi, który odbywa się w moim mieście i przyciąga mnóstwo ludzi – zarówno młodych, jak  i tych trochę starszych). Z racji tego, że jestem młodą i ciekawą świata osobą z pewnością nie raz pojawią się też wpisy, które nie wpiszą się w żaden sposób w te tematy, które wyżej Wam wymieniłam. To tyle na wstępie, a teraz przejdźmy do meritum tego wpisu, czyli zawodu hostessy.



1.Czym zajmuje się hostessa?
- rekomendowaniem określonych produktów
- witaniem gości na różnych imprezach
- zachęcaniem do degustacji np. ciasta
- dbaniem o sprzedaż produktu
- hostessa jako ambasadorka marki
- raportowaniem efektów swojej pracy

2.Gdzie możemy spotkać hostessy?  Hmm..praktycznie wszędzie.
- w restauracjach, pizzeriach czy innych miejscach, gdzie można zjeść. Hostessy najczęściej będą Was zachęcały do degustacji nowego rodzaju piwa czy innego produktu, który akurat jest wprowadzany do danego lokalu
- w galeriach handlowych ( w okresie świątecznym  pewnie nie raz widzieliście młode dziewczyny w stroju aniołka sprzedającego siano czy opłatek na wigilijny stół. W ciągu roku stawia się na promowanie określonych kosmetyków, odświeżaczy, usług bankowych czy też zaproszeń do nowo otwartego klubu fitness
- na targach pracy, motoryzacyjnych itp.
- na rynku poszczególnych miast można spotkać hostessy zapraszające do odwiedzenia określonych klubów

3.Umowa i grupa wiekowa
- Hostessy pracują najczęściej w oparciu o umowę zlecenie, a jeżeli chodzi o grupę wiekową to najczęściej praca ta kierowana jest do ludzi młodych ( najlepiej studentek/ ów czy też osób, które uczą się, ponieważ wtedy pracodawca krótko mówiąc oszczędza na takich pracownikach ze względu na niższe składki )

4. Po ile godzin? Kiedy?
- Najczęściej hostessy pracują po 4-5h dziennie, ale zdarzają się też takie przypadki, gdzie ten czas pracy jest dłuższy i sięga do 8h, 10h czy też 12h).
- praca najczęściej w weekendy, ale zdarzają się też przypadki, że hostessy pracują normalnie w tygodniu czyli od poniedziałku do piątku

5. Zarobki
- przeważnie od 8zł do 12 zł / h  ( jednak niższe kwoty, niż te podane też się zdarzają)

6. Strój
Niewątpliwie wymóg stroju jest minusem tej pracy. Oczywiście z reguły cały strój otrzymujemy od pracodawcy ( o ile koszulki z napisem są okej, o tyle strój chodzącego mikołaja, aniołka czy też kwiatka mogą nam się niezbyt podobać)

7. Raport
Pamiętajcie o tym, że hostessy muszą „rozliczać” się ze swojej pracy i do tego też służą raporty w których wpisujecie przykładowo ilość nawiązanych kontaktów czy też sprzedaży.  W raportach znajdują się pytania bardziej i mniej szczegółowe w zależności od pracy jaką wykonujecie.  Chciałabym też przestrzec młode osoby, które nigdy nie pracowały w tym charakterze, żeby  nie myślały sobie: „ Pójdę na 4h, trochę sobie pochodzę lub postoję i jeszcze dużo zarobię praktycznie za nic”.  Pamiętajcie o tym, że Was też sprawdzają – w każdej chwili w sklepie może pojawić się tzw. „tajemniczy klient” , który obserwuje jak pracujecie i czy w ogóle wykonujecie pracę do której zostaliście przydzieleni. Oczywiście nie będziecie wiedzieli/ wiedziały jak wygląda „tajemniczy klient”, o której się zjawi w danym miejscu i czy w ogóle się zjawi…Po drugie – sprzedaż. Pracodawca może się z Wami pożegnać tylko, dlatego że nie sprzedaliście promowanego produktu w danym dniu….Czasami warto spytać pracodawcę na samym początku czy przypadkiem nie wymaga określonej ilości  sprzedaży promowanego produktu dziennie, żeby potem nie było niespodzianek.

8.. Moja ocena
Moim zdaniem jest to praca godna uwagi i polecenia. Praca ta powinna się spodobać przede wszystkim osobom, które są otwarte i nie boją się kontaktów z ludźmi. Na zarobki  w tej kwestii też nie można narzekać.  Minusy: -strój -  wymóg sprzedaży promowanego produktu – tajemniczy klient

Pamiętajcie też o tym, że Wy też możecie mi pomóc w tworzeniu tego bloga. Piszcie w komentarzach swoje odczucia odnośnie tej pracy, doświadczenia, a także z czym Wy spotkaliście/łyście się w tej pracy jeżeli chodzi o pracodawców – może komuś z Was potem się to przyda, jak będzie szukał pracy w tym charakterze w swoim mieście. Pozdrawiam Was i do usłyszenia już wkrótce !
 

1 komentarz:

  1. Cześć! Bardzo ciekawa tematyka bloga. Co prawda nigdy nie pracowałam w zawodzie hostessy, ale kto wie, może w przyszłości... Nie miałam pojęcia o pewnych sprawach zawartych w tym poście, np. o "tajemniczym kliencie", który sprawdza pracę hostessy... Dobrze wiedzieć o takich ewentualnych niespodziankach w tej pracy. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń